914 zobrazení

Jedinečná vodní show v horském zámeckém parku Wilhelmshöhe

Schloßpark Wilhelmshöhe 22, 34131 Kassel, Německo

Jedinečná vodní show v horském zámeckém parku Wilhelmshöhe

Centrálním prvkem horského zámeckého parku Wilhelmshöhe, dosud nejnovější památkou v Německu zapsanou na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, ležícím nad hesenským městem Kassel, je světově jedinečná vodní show, o kterou se zasloužil osvícený landkrabě Karel začátkem 18. století.

Velkolepý systém kaskád navazuje na stavbu Oktogon s obří sochou boha Herkula, se ve spodní části parku rozvětvuje do několika směrů. A právě systém těchto umělých vodních cest, původně uváděných "do provozu" pro potěchu panstva, učinil z parku Wilhelmshöhe světově ojedinělou atrakci.

Proudící voda se zde dostává do přirozeného koryta a v zákrutech a meandrech sestupuje zalesněnou částí ke spodní části parku. Po cestě se voda projede přes Steinhöferský vodopád, popluje pod Ďábelským mostem, poplave po Akvaduktu, aby se zvolna blížila k závěrečné akci.

Když se otevře klapka v mohutném vodotrysku, tak voda vystřelí pod tlakem osmi atmosfér do výšky padesáti metrů a za chvíli vodní vlna dospěje na umělý akvadukt a postupuje dolů dalším vodopádem.

Celé představení této Vodní show, vyžaduje kolem 350 000 litrů vody. Zásobu zajišťuje umělá nádrž, ležící v lese jen nepatrně výše, než je Herkulova socha, a vodu rozvádí složitý systém kanálů a potrubí tak, aby jednotlivé vodní prvky byly synchronizovány.

Ojedinělá vodní show v parku Wilhelmshöhe byla poprvé předvedena v roce 1714. Dnes ji můžete v teplejším období roku vidět dvakrát týdně. Během čtyř letních nedělí lze shléndout i noční představení s osvětlením.

Fascinující je na tomto vodním systému zejména to, že postup vody shora dolů, tedy od Herkula k zámku, lze sledovat jakoby v přímém přenosu. Landkrabě Karel totiž nechal vystavět vodní show tak, aby panstvo mohlo valící se vodu sledovat během chůze od Oktagonu dolů k paláci.

Vzdušná vzdálenost mezi Oktagonem a palácem Wilhelmshöhe je zdánlivě pouhých 1500 metrů, ale na této distanci dojde ke změně nadmořské výšky o 240 metrů.

 


Vhodné pro:

Kolo
Zvířata

Vybavení:

Občerstvení

Parkování:

Místo poskytuje parkoviště

Parkovaní je možné u Oktagonu v horní části parku, nebo v blízkosti Zámku ve spodní části parku.

Doprava:

Místo nemá k dispozici informace o dopravě.

Kontakt

Otevírací doba

Horský park Wilhelmshöhe je otevřen celoročně.

Vodní show se spouští od 1. května do 3. října každou středu, neděli a ve svátcích.

Začátek představení v 14:30 pod sochou Herkula, konec v 16:00 u velké fontány. 

Cena za vstupné

Cena za vstupné není k dispozici.

Proč místo navštívit?

Jedinečná vodní podívaná zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Užitečné odkazy

Užitečné odkazy nejsou k dispozici.

Sdílení místa

Sdílet na facebooku

Pojďte s námi objevovat svět. Stáhněte si naši mobilní aplikaci.