331 zobrazení

Spišský hrad

053 61 Žehra, Slovensko

Spišský hrad je nejrozsáhlejší hradní zříceninou ve střední Evropě a se svou rozlohou převyšující 4 hektary patří mezi nejrozsáhlejší středověké hradní komplexy ve střední Evropě. Majestátně se tyčí v nadmořské výšce 634 m na vápencové skále nedaleko od městečka Spišské Podhradie (Košický kraj)ve Spišské kotlině. Tato národní kulturní památka byla zapsána i do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Nejstarším prvkem hradu, která však která zanikla v první polovině 13. století byla kruhová obytnou věž, postavenou v 11.-12. století. Dnešní kruhová věž, románský palác a jiné části horního hradu byly vystaveny kolem třetiny 13. století. Později se hrad neustále rozšiřoval a rostl, byl mnohokrát přestavován, přesto ze zachovaly unikátní prvky románské a gotické architektury. Díky své poloze na křižovatce významných cest se stal také centrem správy širokého okolí.

Postupně hrad přecházel do vlastnictví řady významných rodů: Zápolských, Habsburků, Turzovců a nakonec i Csákyovců. Jako jeden z mála hradů odolal i tatarskému vpádu v roce 1241. V roce 1780 však vypukl na hradě požár, který odstartoval začátek jeho pomalé přeměny na ruinu. V r. 1945 hrad již v podobě ruiny rod Csákyovců  převedl na stát.

Dnes je hradní areál po archeologickém průzkumu z velké části přístupný a zakonzervovaný. Do hradu se vstupuje dvojicí bran. Od vlakového nádraží pak asi za 20 minut vstoupíte tou menší, vedoucí na největší nádvoří. Od parkoviště na jihovýchodě vás cesta 10 minut pěší chůze navede na silně opevněnou hlavní bránu. Pěší výstup ze Spišského Podhradie trvá hodinu. Z nádvoří za kasou můžete jít vzhůru do samotného jádra hradu, nebo na nižší, největší nádvoří. Obrovská plocha sloužila jako útočiště tábořícího vojska či okolního obyvatelstva.

Chcete -li využít služeb průvodce, počkejte na něj na označeném místě při hlavní vstupní bráně.

Vybavení:

Občerstvení

Parkování:

Místo poskytuje parkoviště

Vzdáleno 10 minut pěší chůze.

Doprava:

Místo nemá k dispozici informace o dopravě.

Kontakt

Otevírací doba

Cena za vstupné

Proč místo navštívit?

Jedná se o nejrozsáhlejší hradní zříceninu ve střední Evropě.

Užitečné odkazy

Sdílení místa

Sdílet na facebooku

Místa v okolí

V okolí se žádná místa nenachází.

Pojďte s námi objevovat svět. Stáhněte si naši mobilní aplikaci.