295 zobrazení

Těrlická přehrada

Souřadnice: 49.76152, 18.49129

Původní Těrlicko se rozkládalo kolem řeky Stonávky. V roce 1953 bylo rozhodnuto o vybudování přehradní nádrže, která měla zásobovat okolní doly a hutě užitkovou vodou.

V současné době má Těrlická přehrada funkci zásobní, hygienickou, rekreační a retenční.

V blízkosti nádrže se nacházejí tři veřejné pláže, loděnice s půjčovnami loděk a sportovních potřeb. Největší atrakcí se stal vlek pro vodní lyžování, který je jediným zařízením svého druhu na Moravě a ve Slezsku. Kromě klubu vodního lyžování provozují na přehradě svou činnost dálkoví plavci a dva oddíly jachtařů. Rozšířeno je zde rovněž rybaření a sportovní rybářství na mimopstruhové vodě a působí zde mezinárodně úspěšný klub sportovního potápění.

V okolí přehradního jezera je řada ubytovacích a stravovacích kapacit - veřejná tábořiště, autokempy, dětské chatové tábory, rekreační zařízení a desítky soukromých chat.

U jižního břehu přehrady a podél meandrů Stonávky při jejím ústí do přehrady vede naučná stezka Těrlické mokřady. Kolem přehrady vede cyklistická trasa č. 56, po níž je veden cyklistický okruh euroregionem Těšínské Slezsko.


Zdroj: http://www.terlicko.cz/prehrada/d-88685

Vhodné pro:

Zvířata
Kočárek
Kolo

Vybavení:

Občerstvení
Ubytování

Parkování:

Místo poskytuje parkoviště

Doprava:

Obec Těrlicko leží na významné dopravní ose spojující Ostravu, Havířov a Český Těšín s přechodem do Polska a na Slovensko.

Hromadná doprava návštěvníků do oblasti vodní nádrže je pouze autobusová. Železniční trať vede mimo území Těrlicka - nejbližší železniční stanice a zastávky jsou na celostátní trati ČD na území Havířova a Horní Suché. Návštěvníci používající železniční dopravu musí proto následně použít dopravu autobusovou.

Přístupovými silnicemi pro automobilovou dopravu jsou silnice I. třídy č. 11 (úsek Ostrava - Havířov - Český Těšín), II. třídy č. 474 (Dětmarovice - Orlová - Havířov Životice - Těrlicko - Hnojník) s dalším pokračováním po silniční síti na Třinec, Mosty u Jablunkova a Slovensko a silnice III. třídy č. 4743, přivádějící dopravu od Karviné přes Albrechtice. Všechny jsou vedeny blízkým okolím vodní nádrže a vytvářejí kolem ní neúplný okruh, dotvořený místní komunikací.

Pro vedení cyklistického provozu jsou v území vyznačeny dvě turistické cyklotrasy. Dálková cyklotrasa č. 56 vedená od hraničního přechodu s Polskem v Bohumíně po hraniční přechod do Polska v Bukovci, obcházející severní polovinu nádrže a regionální cyklotrasa č. 6100, spojující trasu 56 s Českým Těšínem. Na tyto trasy se napojuje systém místních tras, vedených vesměs po místních komunikacích, které přivedou cyklisty k vodní nádrži z širšího zájmového území.

Z Ostravy je k Těrlické přehradě po silnici vzdálenost zhruba 20 km, z Karviné 10 km, z Třince 17 km.


Kontakt

Kontaktní informace nejsou k dispozici.

Otevírací doba

celoročně volně přístupné

Cena za vstupné

bez vstupného

Proč místo navštívit?

Tato informace není k dispozici.

Užitečné odkazy

Užitečné odkazy nejsou k dispozici.

Sdílení místa

Sdílet na facebooku

Pojďte s námi objevovat svět. Stáhněte si naši mobilní aplikaci.