124 zobrazení

Zvičina

Souřadnice: 50.4547778, 15.6957386

Zvičinský hřbet je členitý masív, který postupuje jihovýchodním směrem v délce zhruba 17km od horního toku říčky Bystřice v náhorní plošině u Pecky (osada Vidonice). Konči západně od Dvora Králové nad Labem plynulým přechodem do Libotovského (dříve Hřibojedského) hřbetu. Na obou svazích hřbetu pramení četné potůčky. Na severním svahu jsou lázně pod Zvičinou a nad němi směrem k vrcholu Zvičiny je studánka s plastikou dračí hlavy od V. Suchomela, profesora sochařské školy v Hořicích. Na jižním svahu se pokusně těžilo stříbro a dodnes se těmto místům říká Havírna. Dále k jihu pod obcí Úhlejov je bývalé tvrziště Kamenný hrádek a Miletínské lázně. V krajině se nacházejí četné kříže. V jihovýchodní části se nachází Betlém (soubor plastik M. B. Brauna v přírodním prostředí) a chráněné skalnaté území Čertovy hrady.


"Zájem o Zvičinu a její okolí je poměrně vysoký. Stále více lidí tento kraj navštěvuje turisticky, rekreačně, jako lyžaři či rogalisté. Našli zde svůj druhý ,,domov" chalupáři a chataři. Ti všichni chtějí a potřebují o tomto kraji vědět více, než je obecná znalost. A proto jsou udělané tyto stránky, abychom zvýšili informativnost všech, kteří v tomto kraji trvale či přechodně bydlí a mají jej rádi. Také těm, kteří jej navštíví jednorázově, aby se sem opět se zájmem vraceli."

Nejkrásnější výhled do okolí i na naše nejvyšší české hory Krkonoše je z vrcholu Zvičiny.

Do královédvorského údolí shlíží Zvičina z výšky 671 metrů a je tak nejvyšším kopcem 17 km dlouhého horského hřbetu. Působivější než výška absolutní je výška relativní. O 300 m převyšuje Dvůr Králové nad Labem a o 330 m Miletínskou kotlinu. Zvičina byla cílem srazů, poutí a dodnes patří k nejčastějším místům výletů na Královédvorsku.


Její vrchol s kostelíkem, založeným roku 1584 i turistická Raisova chata jsou snadno dostupné cestami z Bílé Třemešné, z Mezihoří, od Třebihoště, od Chroustova či Horní Brusnice. Zvičinu navštěvoval Karel Jaromír Erben, Karel Václav Rais, Jaroslav Vrchlický, Václav Štech, Ignát Hermann a zastavil se tu i Karel Hynek Mácha. Vrchol Zvičiny je vynikající místo pro lyžování i paragliding. V minulosti zde bylo i první plachtařské letiště.

Parkování:

Místo nemá k dispozici informaci o parkování.

Doprava:

Místo nemá k dispozici informace o dopravě.

Kontakt

Otevírací doba

Přístupné celoročně.

Cena za vstupné

Cena za vstupné není k dispozici.

Proč místo navštívit?

Tato informace není k dispozici.

Užitečné odkazy

Užitečné odkazy nejsou k dispozici.

Sdílení místa

Sdílet na facebooku

Místa v okolí

V okolí se žádná místa nenachází.

Pojďte s námi objevovat svět. Stáhněte si naši mobilní aplikaci.