390 zobrazení

Červený Kameň

900 89 Častá-Červený Kameň, Slovensko

Hrad Červený Kameň se rozprostírá na křemencovém bralu na úpatí Malých Karpat cca 2 km od obce Častá, asi 15 km západně od Trnavy a 15 km severovýchodně od Pezinku. Jedná se o jeden z nejzachovalejších slovenských hradů.  

Z původního královského hradu ze 13. století postavili v první polovině 16. století mohutnou pevnost s fortifikačním systémem patřícím k vrcholům tehdejší vojensko-obranné strategie. Výstavba pokračovala postupně okolo původního hradu, proto je nynější hrad nepravidelného půdorysu. Jednotlivé konstrukce byly postupně bourány a nahrazovány novou stavbu, až byl starý hrad zcela odstraněn včetně velké hradní věže. .Kromě bateriových věží byly vybudovány hlavně rozsáhlé sklepní prostory pod jihozápadním křídlem. Se svou délkou 72 m a výškou 9 m jsou největší ve střední Evropě.  


I. Velký okruh 

Trasa vede dvaceti čtyřmi bohatě zařízenými místnostmi. Návštěvník prochází salony, ložnicemi, jídelnou i rytířským sálem, kde si může prohlédnout instalaci dobového interiérového zařízení šlechty od období renesance po období secese. Dále bude prohlídka pokračovat hradním podzemím, jehož součástí je i obranný systém hradu. Předpokládaná délka prohlídky s odborným výkladem je 75 minut.

II. Malý okruh

Je obsahově zaměřen pouze na dobově zařízené hradní interiéry. Návštěvník prochází salony, ložnicemi, jídelnou i rytířským sálem, kde si může prohlédnout instalaci dobového interiérového zařízení šlechty od období renesance po období secese. Předpokládaná délka prohlídky s odborným výkladem je 60 minut.

III. Okruh Renesanční pevnost

Okruh Vás zavede do hradního příkopu, rozlehlých sklepů, části všech čtyř bašt unikátně zachovaného obranného systému hradu ze 16. století i do hradní lisovny, kde Vám průvodce/průvodkyně prozradí, kdo zboural Červený Kámen a co všechno se dělo potom… Předpokládaná délka 75 minut.

IV. Jak se žilo na hradě

Prohlídka devatenácti místností jihozápadního křídla hradu a hradní lisovny, zaměřená především na dětského návštěvníka, během letních měsíců červenec a srpen, na které se dozvíte, jak zde jeho majitelé prožívali svůj každodenní život v minulosti. Předpokládaná délka prohlídky je 45 minut.

Poznávání vnitřního a vnějšího předhradí

se skládačkou Areál hradu Červený Kámen. Od roku 2008 se na venkovním předhradí můžete projít i novým francouzským parkem.

Prohlídka celé severní bašty

Její architektura z roku 1539 určitě stojí za to vidět. Do všech podlaží bašty můžete vejít z nádvoří hradu sami, bez průvodce/průvodkyně. Více se o této baště i jejích třech kolegyních dozvíte z informačních panelů při vstupu do spodního podlaží bašty, na kterém pro Vás připravujeme každou sezónu novou výstavu.

Prohlídka hradní strážnice

která je přístupná bez průvodce/průvodkyně. Nepřehlédnete ji při vstupu na nádvoří hradu. Stráž v ní sedávala ještě v dobách, kdy na nádvoří nevedl dnešní kamenný most, ale most dřevěný, padací. Nechybí v ní ani klada, do které zvykli vsadit nespratníky – můžete si vyzkoušet, jak se tam cítili…


zdroj: https://hradcervenykamen.sk/


Vybavení:

Obchod
Občerstvení

Parkování:

Místo poskytuje parkoviště

Doprava:

autem/autobusem

k hradu vede asfaltová cesta z obce Častá i obce Pila (třeba v obcích zabočit tak, jak ukazují informační dopravní značky) sjízdná i pro autobusy, přímo u hradu můžete bezplatně parkovat na nehlídaném parkovišti.

autobusem SAD

zastávka SAD je přímo u hradu – na začátku hradních luk – autobusové spoje, které na ní stojí, zjistíte na www.cp.sk , pokud do vyhledávače napíšete „Častá, Červený Kámen,“ mnohem více autobusových spojů však chodí přímo přes obec Častá, tam je nejbližší zastávka k hradu zastávka zvaná Základina, od ní Vás čeká asi dvoukilometrová procházka po mírně stoupající asfaltce přes obec a les až k hradu.

pěšky

kolem hradu přechází žlutá a zelená turistická značka: žlutá na své trase ze Zochové chaty do Časté a zelená na trase z Modry (přes Harmonii) do Sološnice, podívejte se do dobrých turistických map a můžete vyrazit přes lesy a louky…

vlakem

nejbližší vlakové nádraží jsou ve městě Trnava (cca 25 km) a ve městě Pezinok (cca 15 km).


Kontakt

Otevírací doba

Cena za vstupné

Proč místo navštívit?

Tato informace není k dispozici.

Užitečné odkazy

Sdílení místa

Sdílet na facebooku

Místa v okolí

V okolí se žádná místa nenachází.

Pojďte s námi objevovat svět. Stáhněte si naši mobilní aplikaci.