228 zobrazení

Lom Hády, Brno

Lom Hády se nachází v severovýchodní části města, v sousedství městských částí Maloměřice, Vinohrady a Líšeň

Lom Hády se nachází v severovýchodní části města, v sousedství městských částí Maloměřice, Vinohrady a Líšeň. Horní okraj lomu, známý jako Hády, 424 m.n.m., nabízí krásné výhledy na město i na Pálavu. Oblast se skládá ze čtyř na sebe navazujících lomů: lom Džungle, starý Městský lom, nový Městský lom a Růženin lom. Celá lokalita se nazýválom Hády, díky národní přírodní rezervaci Hádecká planinka.

Na území se těžil stavební kámen a dřevo, byly zde vinice a ovocné sady. Pálava, Podyjí a Hády spadají mezi tři nejvýznamnější lokality jižní Moravy. V druhé polovině 20. století zde začala pro krajinu destruktivní těžba vápence.

Do začátku 20. století se těžilo pouze v malém tzv. Městském lomu. Roku 1906 firma Leo Czech získala pozemky na stavbu cementárny. Těžba se rozšířila na lom Džungle a Růženin llom, kde byl objeven krasový pramen, jenž zde vytvořil jezírka. Rozsáhlá těžba začala být velkým ekologickým problémem. K ukončení těžby došlo až 31. prosince 1997. V roce 2008 se stal lom součástí evropsky významné lokality soustavy Natura 2000 Jižní svahy Hádů.


Zdroj: http://www.pruvodcebrnem.cz/lom-hady

Vhodné pro:

Kolo
Zvířata

Parkování:

Místo nemá k dispozici informaci o parkování.

Doprava:

bus číslo 82, zastávka Velká Klajdovka 

Kontakt

Otevírací doba

Otevírací doba není k dispozici.

Cena za vstupné

Cena za vstupné není k dispozici.

Proč místo navštívit?

Tato informace není k dispozici.

Užitečné odkazy

Užitečné odkazy nejsou k dispozici.

Sdílení místa

Sdílet na facebooku

Pojďte s námi objevovat svět. Stáhněte si naši mobilní aplikaci.